W tym roku mieszkańcy Warszawy zgłosili 2781 projektów do budżetu partycypacyjnego. Najwięcej dotyczy Mokotowa – 341, na drugim miejscu jest Praga-Południe – 266, na trzecim Ursynów – 209. Żoliborz ze 122 projektami znajduje się na 12 miejscu.

W przeliczeniu liczby projektów na 10 tys. mieszkańców najaktywniejszą dzielnicą są Włochy – 28,6, a zaraz za nią Wawer – 25,3 i Żoliborz – 24,4 pomysłów. Wśród naszych dzielnicowych projektów znajduje się kilka oryginalnych, zasługujących na zauważenie.

Jednym z nich jest „Plac Wilsona otwarty” – czasowe udostępnienie dla mieszkańców wnętrza placu Wilsona, wprowadzenie tam gastronomii i małej architektury. Z okazji pierwszego dnia wiosny czy innej okazji można wyłączyć z ruchu drogę prowadzącą przez środek placu, ustawić tam food trucki i inną gastronomię oraz trochę atrakcji czy aktywności kulturalnych.

Na Kępie Potockiej może też powstać Pluskawisko – rodzaj fontanny umożliwiający schładzanie się w okresie letnich upałów oraz znakomite miejsce do wodnych zabaw dla dzieci. „Idealnym miejscem byłby teren w pobliżu istniejącego toru rowerowego, pomiędzy główną ścieżką spacerową a kanałkiem. Jest to teren położony centralnie, niedaleko przystani, placów zabaw, punktów gastronomicznych oraz ujęcia wodnego – idealne miejsce na tego typu fontannę. Drugim rezerwowym miejscem jest teren w pobliżu drugiej studni” – czytamy w opisie projektu.

Można też zagłosować na pomysł, by na placu Wilsona powstał neon symbolizujący „W” od Wilsona. Nowy neon ma nadać ciekawego, żoliborskiego charakteru dla tego placu.

Dość ciekawym projektem wydaje się też nagranie płyty z utworami światowego formatu kompozytorów, mieszkańców Żoliborza. Są to: Witold Lutosławski (Derwid), Andrzej Kurylewicz, Krzysztof Komeda, Czesław Niemen. „Płyta (1000 szt.) – własność Dzielnicy Żoliborz – będzie doskonałym materiałem promocyjnym i jej wizytówką. Zawierać będzie książeczkę z biografiami kompozytorów i zdjęcia miejsc, gdzie mieszkali” – czytamy w uzasadnieniu.

Projekt „Pij, Warszawo” obejmuje ustawienie na ulicach dzielnicy kranów lub źródełek z wodą pitną podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej. Jest to kontynuacja i rozwinięcie projektu zgłoszonego w poprzedniej edycji budżetu w Śródmieściu.

Na Kępie Potockiej mógłby powstać park rozrywki „FootGolf Park”. Byłby to lokalny park aktywności ruchowej dla mieszkańców w wieku od 5 do 75 lat, zapewniający połączenie rywalizacji gry w piłkę nożną i golfa. W każdym dołku, z różnymi naturalnymi przeszkodami o różnej konfiguracji i trudności należy umieścić piłkę w jak najmniejszej ilości uderzeń idąc od punktu startowego do dołka i zachowując reguły golfowe.

Powstał również pomysł wybudowania profesjonalnej ścianki wspinaczkowej pod zadaszeniem w celu wzbogacenia oferty sportowej Żoliborza i propagowania zdrowego stylu życia. Obiekt o wysokości 9,6m i powierzchni wspinaczkowej 290m2 miałby różne stopnie nachylenia powierzchni ściany i zróżnicowaną trudność dróg wspinaczkowych. Drogi byłyby przystosowane do wieku i zaawansowania użytkowników.

Dzięki budżetowi partycypacyjnemu na Żoliborzu może stanąć również Letnia Scena Koncertowa. Miałaby być wykorzystywana do organizowania różnego rodzaju imprez kulturalnych, takich jak koncerty, występy artystyczne, kino plenerowe i inne spotkania. Mobilna scena może być ustawiana w różnych miejscach, takich jak tereny szkolne, parki i inne miejsca umożliwiające organizowanie imprez kulturalnych.

Kolejny projekt dotyczy budowy zupełnie nowego skateparku na Żoliborzu. Miałby on być zlokalizowany w pobliżu skrzyżowania ulic Krasińskiego i Broniewskiego. W ramach tego projektu powstaćwysoka rampa 4,80 m, rail, grindbox i kilka innych niezbędnych elementów. Projekt zadowoli młodych mieszkańców będących entuzjastami skateboardingu.

Jak prace nad budżetem partycypacyjnym będą przebiegały dalej? Rozpoczęła się weryfikacja złożonych projektów. Urzędnicy będą kontaktować się z autorami w celu uzupełnienia braków. Weryfikacja potrwa do 8 maja.Kolejnym bardzo ważnym krokiem będą dyskusje na temat złożonych projektów. Swoje przemyślenia będzie można przekazać na otwartych spotkaniach autorów z mieszkańcami oraz urzędnikami, które zaczną się 1 marca i potrwają do soboty 18 marca. Daty spotkań będzie można znaleźć na stronach dzielnic oraz na stronie www.twojbudzet.um.warszawa.pl.

Decyzję o tym, które projekty zostaną zrealizowane w kolejnym roku budżetowym, mieszkańcy Warszawy podejmą w drugiej połowie czerwca podczas głosowania.