Od 1 kwietnia 2014 r. minister finansów po raz kolejny zgotował nam niespodziankę w postaci zmiany przepisów dotyczących zakupu samochodów i wszelkich wydatków z nimi związanych.
Zmiany te dotyczą głównie pojazdów samochodowych w rozumieniu ustawy Prawo o ruchu drogowym o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony oraz użytkowanych w sposób „mieszany”, to znaczy wykorzystywanych zarówno dla celów działalności gospodarczej, jak i prywatnych.
Bez względu na to, czy prowadzimy przedsiębiorstwo jako osoba fizyczna, czy prawna, obowiązują nas te same przepisy w tym zakresie. Ogólną zasadą jest ograniczenie do 50 proc. możliwości odliczenia podatku naliczonego od wydatków związanych z samochodami użytkowanymi w działalności gospodarczej. Z tym że do 30 czerwca 2015 r. prawo do odliczenia 50 proc. VAT od nabycia paliwa do niektórych pojazdów samochodowych ustawodawca wyłączył w stosunku do samochodów osobowych oraz pojazdów samochodowych innych niż samochody osobowe, w których liczba siedzeń łącznie z miejscem dla kierowcy wynosi: 1 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 425 kg, 2 – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 493 kg, 3 lub więcej – jeżeli dopuszczalna ładowność jest mniejsza niż 500 kg.
Wyłączeniem z tej ogólnej zasady jest możliwość odliczenia 100 proc. VAT od wydatków związanych z wykorzystywaniem przez podatnika samochodów używanych wyłącznie do działalności gospodarczej lub konstrukcyjnie przeznaczonych do przewozu co najmniej 10 osób łącznie z kierowcą (tj. autobusów).
Aby jednak skomplikować podatnikowi możliwość pełnego odliczania VAT, ustawodawca nałożył wiele ograniczeń i obowiązków. Przede wszystkim bezwzględnie należy do urzędu skarbowego zgłosić taki pojazd na formularzu VAT-26 oraz prowadzić ewidencję przebiegu pojazdu, aby wykluczyć możliwość użycia go do celów prywatnych.
Oczywiście standardem jest w naszych przepisach brak uregulowań uszczegóławiających sposób postępowania zgodnie z aktami prawnymi. To sam podatnik ma w przedsiębiorstwie wyeliminować użytek prywatny. Przykładowo może tego dokonać za pomocą umów, regulaminów czy też zarządzeń. Działania te muszą obiektywnie potwierdzać, że pojazd jest wykorzystywany wyłącznie w działalności gospodarczej i nie ma możliwości prywatnego użytku, np. nadzór nad używaniem pojazdów w trakcie wykonywania obowiązków służbowych przy użyciu GPS.
Czy biurokracja nie przerasta zdrowego rozsądku?
Grupą pojazdów, której przysługuje odliczenie 100 proc. VAT bez konieczności prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu i zgłoszenia do US, są takie pojazdy jak agregat elektryczny/spawalniczy, urządzenia do prac wiertniczych, koparka, koparkospycharka, ładowarka, podnośnik do prac konserwacyjno-montażowych czy żuraw samochodowy.
A może by tak korzystać z motoroweru? Bowiem podatnik, który zakupił motorower na potrzeby prowadzonej działalności, ma nieograniczone prawo do odliczenia podatku VAT – zarówno od nabycia, jak i wydatków eksploatacyjnych. Dzieje się tak, ponieważ motorower (skuter) nie jest uznany za pojazd samochodowy w rozumieniu ustawy Prawo o ruchu drogowym, do której odwołuje ustawa o VAT.
Szerokiej drogi i bezkolizyjnej jazdy po autostradzie przepisów podatkowych…
Barbara Matusiak
Biuro Rachunkowe „Rachmistrz”
ul. Żelazna 69a lok. 25 www.rachmistrz.waw.pl tel. 22 251 84 71