38% Polaków deklaruje, że w ciągu ostatniego roku przeczytało co najmniej jedną książkę. Jak to wygląda na Żoliborzu?
Księgozbiór Biblioteki Publicznej na Żoliborzu liczy 59 366 książek, 13 432 audiobooków i 38 e-booków.
W I półroczu tego roku mieszkańcy Żoliborza wypożyczyli łącznie 140278 książek, co w przeliczeniu na 1 mieszkańca dzielnicy daje 2,7 przeczytanego (lub odsłuchanego) woluminu przez pół roku.
Statystyki prezentują się znacznie lepiej jeśli pod uwagę weźmiemy liczbę zapisanych do biblioteki mieszkańców. Aktywnie korzystających z żoliborskiego księgozbioru jest 7940 czytelników. W omawianym okresie wypożyczyli oni średnio ok. 17,6 tytułów na osobę. Na Żoliborzu najchętniej czytają ludzie młodzi, osoby w średnim wieku oraz seniorzy. Rekordzistą jest czytelnik, który do końca czerwca 2022 roku wypożyczył 162 książki (grupa wiekowa 20—24), na drugim miejscu znalazła się czytelniczka z grupy wiekowej powyżej 60 lat z liczbą 149 przeczytanych tytułów, a zaraz za nią – 141 wypożyczeń dokonała czytelniczka w grupie wiekowej do 19 lat. Niewiele mniej czytają osoby w grupie wiekowej 45-60 lat – tutaj rekordzistką jest czytelniczka, która przeczytała 130 książek.
Co czytają mieszkańcy Żoliborza?
Żoliborscy czytelnicy najczęściej zamawiają i wypożyczają kryminały. Trend ten obserwowany jest w całym kraju. Według badań Biblioteki Narodowej „Stan czytelnictwa w Polsce w 2021/22 r.”[i] najchętniej i najliczniej przez polskich czytelników czytana jest właśnie literatura sensacyjno-kryminalna. Zainteresowanie tym gatunkiem literackim zwiększyło się o 5 punktów procentowych w porównaniu z wynikami badania z 2020 roku. Niekwestionowanym królem kryminału pozostaje od 3 lat Remigiusz Mróz. Na Żoliborzu najchętniej wypożyczaną książką wśród dorosłych jest obecnie „Projekt Riese” Remigiusza Mroza, a dla dzieci „Tajemnica urodzin” Martina Widmarka.
Księgozbiór
Nie należy się dziwić, że tytuły z gatunku kryminał, sensacja, thriller, powieść detektywistyczna przeważają także wśród kupowanych przez żoliborską bibliotekę nowości czytelniczych. W I półroczu księgozbiór powiększył się łącznie o 1428 nowych książek i 385 audiobooków, a w planach jest zakup także ok. 500 nowych e-booków. W żoliborskiej bibliotece poza książkami dostępnych jest też 812 filmów, 104 tytuły prasowe, 51 wydań gazet online oraz 35 gier planszowych. Mieszkańcy Żoliborza mogą również korzystać z bogatego zbioru książek obcojęzycznych. Liczy on 1046 książek i 200 audiobooków.
Łącznie czytelnicy w I półroczu wypożyczyli do domu 128 873 pozycji bibliotecznych, na miejscu skorzystali z 24 468 woluminów, a gry planszowe zostały udostępnione 60 razy. Żoliborzanie chętnie korzystają także z książek dostępnych online. Za pośrednictwem aplikacji Legimi oraz Ibuk Libra biblioteka udostępniła 4022 książek i audiobooków. Dla tych, którzy nie dysponują własnym urządzeniem zapewnia dostęp do 10 czytników e-booków.
Małgorzata Kocot, dyrektor Biblioteki Publicznej Dzielnicy Żoliborz:
Czytelnictwo ma znaczący wpływ na rozwój kultury czemu dowodzą usatysfakcjonowani czytelnicy, którzy są najlepszymi rzecznikami biblioteki żoliborskiej. Oferta naszej biblioteki dobierana jest tak, aby odpowiadać na potrzeby różnych grup społecznych mieszkańców. Staramy się stale poszerzać nie tylko nasz księgozbiór, ale także wprowadzać nowatorskie rozwiązania. Chcemy także zapewnić atrakcyjną ofertę dla młodszego pokolenia, które preferuje dostęp cyfrowy do źródeł.
Ułatwienia dla czytelników
Biblioteka Publiczna na Żoliborzu oferuje swoim użytkownikom szereg ułatwień. Jednym z nich jest usługa książka na telefon. Jest ona skierowana do osób starszych, chorych lub o ograniczonych możliwościach poruszania się, które nie mogą samodzielnie dotrzeć do biblioteki. Takie osoby mogą zadzwonić do wybranej placówki, z której chcą wypożyczyć książki i prosić o ich dostarczenie do domu. Książki zostaną również odebrane przez bibliotekarza w celu ich zwrócenia.
Dla osób z niepełnosprawnością wzroku, w tym dla seniorów z Centrum Aktywizacji Seniorów bibliotekarze wypożyczają urządzenia CZYTAK z nagranymi książkami w specjalnym formacie (w zbiorach biblioteki jest 2848 książek na Czytaka). Na miejscu czytelnicy mogą także skorzystać z lup, które przede wszystkim pomagają seniorom czytać prasę w placówkach bibliotecznych.
W tegorocznym głosowaniu w budżecie obywatelskim zwyciężył projekt dotyczący poprawy dostępności bibliotek żoliborskich dla osób z niepełnosprawnościami. W 2023 roku na wszystkich stanowiskach obsługi czytelnika zostanie zainstalowana pętla indukcyjna, która poprawi komfort słyszenia oraz jakość odbieranego dźwięku przez osoby korzystające z aparatu słuchowego lub implantu ślimakowego. Zakupione ma być również urządzenie lektorskie, które służyć będzie do odczytywania tekstu drukowanego przy pomocy syntezatora mowy. Z jego pomocą użytkownicy będą mogli odczytać też własne materiały, jak rachunki, ulotki od leków czy gazety. Zakupione zostaną również książki ze specjalnym dużym drukiem, łatwym do odczytania przez czytelników z problemami wzroku.
Od zeszłego roku czytelnicy żoliborskiej biblioteki, mogą także wypożyczyć lub oddać książkę w placówce w towarzystwie swojego czworonoga.