1 grudnia 2018 r. wchodzą w życie nowe przepisy, które zobowiązują lekarzy do wystawiania wyłącznie elektronicznych zwolnień lekarskich (e-ZLA). Oznacza to, że nie dostaniemy już tradycyjnego, papierowego zwolnienia.
Jeśli zachorujesz, to lekarz wystawi Ci zwolnienie w formie elektronicznej. Dzięki temu nie będziesz musiał dostarczać papierowego dokumentu do swojego pracodawcy. Zwolnienie dotrze do Twojej pracy – jak również do ZUS – automatycznie drogą elektroniczną.
Platforma Usług Elektronicznych ZUS
Możesz mieć stały wgląd do Twoich aktualnych i starszych e-zwolnień, jeśli założysz konto na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Aby założyć profil wystarczy, że wejdziesz na stronę internetową www.zus.pl. Aby potwierdzić swoją tożsamość po zarejestrowaniu się przez Internet przyjdź z dowodem osobistym do dowolnej placówki Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Przez profil na Platformie Usług Elektronicznych będziesz mógł sprawdzić treść swojego e-zwolnienia, m.in. zobaczyć okres niezdolności do pracy z powodu choroby. Konto na PUE ZUS umożliwi Ci też wgląd do wielu Twoich danych, które gromadzi Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Będziesz mógł tam sprawdzić m.in.:
– czy Twój pracodawca na bieżąco odprowadza za Ciebie składki,
– jaki masz zgromadzony kapitał na Twoim koncie emerytalnym,
– jaka będzie Twoja przyszła emerytura (prognoza).
Jeżeli pracujesz w małej firmie i Twój pracodawca zatrudnia nie więcej niż 5 osób, to nie ma on obowiązku posiadania konta na PUE ZUS. Jeżeli pracodawca nie założył dobrowolnie takiego konta, to będziesz musiał każdorazowo poprosić lekarza o wydruk zwolnienia z systemu i dostarczyć je pracodawcy. Pamiętaj, że możesz poprosić lekarza o wydruk e-zwolnienia w każdym przypadku – również wtedy, jeśli Twój pracodawca ma konto na Platformie Usług Elektronicznych.
E-akta już wkrótce
Elektroniczne zwolnienia lekarskie to nie koniec procesu elektronizacji dokumentów w ZUS. Od 1 stycznia 2019 r. wchodzi w życie kolejny projekt – tzw. e-Akta. Pracodawcy nie będą musieli już przechowywać dokumentów nowych pracowników 50 lat, a tylko 10 lat. Jeśli złożą odpowiednie oświadczenie, mogą też skrócić okres przechowywania dokumentacji pracowników zatrudnionych po raz pierwszy między 1 stycznia 1999 r, a 31 grudnia 2018 r.
Więcej informacji
Więcej szczegółowych informacji o elektronicznych zwolnień lekarskich znajdziesz na stronie: www.zus.pl/ezla. Na temat Platformy Usług Elektronicznych ZUS możesz poczytać pod adresem: www.zus.pl/baza-wiedzy/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/o-platformie-uslug-elektronicznych-pue-/informacje-dotyczace-pue. Z tematyką projektu e-Akta możesz się zapoznać na stronie: www.zus.pl/firmy/przedsiebiorco-przeczytaj-wazne/e-akta.