fot. Stołeczny Zarząd Rozbudowy Miasta

Rozpoczęły się prace montażowe pomnika Witolda Pileckiego na północnej części pasa międzyjezdniowego al. Wojska Polskiego na przedłużeniu osi ul. Bitwy pod Rokitną.

Pomnik usytuowany jest w pobliżu domu rotmistrza przy al. Wojska Polskiego 40, gdzie 19 września 1940 r. Pilecki został aresztowany przez hitlerowców i wywieziony do obozu Auschwitz. Przedstawia jasną sześcienną bryłę z granitu, a ze szczeliny wyłania się rozbijając ją od środka postać rotmistrza w mundurze i rogatywce. Całokształt ma symbolizować zdobycie upragnionej wolności/niepodległości. Mniejsze pęknięcia po bokach bryły to znak, że walczących o niepodległą Polskę było więcej.

Witold Pilecki to rotmistrz kawalerii Wojska Polskiego, współzałożyciel Tajnej Armii Polskiej, żołnierz Związku Walki Zbrojnej/Armii Krajowej, oficer Komendy Głównej Armii Krajowej i ,,NIE”, człowiek o wielu tożsamościach. Jako dobrowolny więzień do KL Auschwitz zorganizował w obozie ruch oporu. Autor pierwszych raportów o Holokauście, tzw. Raportów Pileckiego. Dzięki jego działalności świat dowiedział się o zbrodniach niemieckich.

Po wojnie został wrogiem Polski Ludowej, ofiarą mordu sądowego. 15 marca 1948 roku został skazany na karę śmierci. Pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego (2006) oraz awansowany do stopnia pułkownika (2013). Uznany za jednego z najodważniejszych ludzi II wojny światowej. Honorowy Obywatel Miasta Stołecznego Warszawa.