Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy
Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy

Na scenie kina Elektronik 50 członków zespołu zaśpiewa i zagra na tradycyjnych ukraińskich instrumentach – bandurach.

W najbliższy czwartek, 14 kwietnia odbędzie się charytatywny koncert Narodowej Kapeli Bandurzystów Ukrainy im. G.I. Maiboroda.

Wstęp na występ jest bezpłatny.
Prowadzona będzie zbiórka pieniędzy na pomoc Ukrainie.

Koncert „Z Ukrainą w sercu” rozpocznie się o godz. 19:00.

Początki zespołu, założonego z inicjatywy hetmana Pawła Skoropadskiego sięgają 1918 r. W roku 1997 kapela otrzymała status instytucji narodowej. W ostatnich latach zespół często koncertował w miastach i wsiach obwodu donieckiego i ługańskiego. Występy zespołu podnoszą patriotycznego ducha żołnierzy, którzy obecnie walczą w obwodach donieckim i ługańskim, dają chwile spokojnego życia wojskowym i mieszkańcom obszarów frontowych, dodają pewności siebie.

Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy to wyjątkowy fenomen dziedzictwa kulturowego narodu ukraińskiego. Zespół liczy 50 członków i składa się wyłącznie z mężczyzn. Z zespołem w różnych latach współpracowali znani Ukraińscy artyści. We wrześniu 2013 roku dyrektorem generalnym i artystycznym zespołu został mianowany chórmistrz, dyrygent chóru, pedagog Jurij Kurach.

Podczas występów zachwycają precyzyjne opracowanie każdego utworu, majestatyczny pouczający, dramatyczny, często smutny charakter kompozycji połączony z błyskotliwym humorem, elementami współczesnego folku i kozacką charakteryzacją.

Jurij Kurach, dyrektor zespołu: 

W tym trudnym czasie chcemy opowiedzieć więcej o duchu ludowym Ukraińców, a także wesprzeć nasze wojsko walczące o wolność naszego kraju.

Elektronik na miejscach siedzących mieści blisko 400 osób.
Nie będą wydawane miejscówki.

Zbiórka wsparcia finansowego dla Ukrainy, która będzie prowadzona przed koncertem, organizowana jest przez Fundację Pro Academia Narolense.

Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy
Narodowa Kapela Bandurzystów Ukrainy