Żużlowa Noc Muzeów
Żużlowa Noc Muzeów

13 maja o godz. 11 w Muzeum Sportu i Turystyki odbędzie się otwarcie wystawy i inauguracja Żużlowej Nocy Muzeów.

W tym roku Noc Muzeów, będzie odbywała pod hasłem Żużla.
Żużlowa Noc Muzeów, a także wystawa 100 Lat Sportu Żużlowego, która będzie przedstawiać historię żużla na świecie, pokazując jednocześnie cały proces zmian, jaki zachodził przez ostatnie stulecie.

W tym roku mija dokładnie sto lat od momentu, gdy na Antypodach zorganizowano zawody motocyklowe na miękkiej nawierzchni, które dały początek dzisiejszemu speedwayowi. Z tej okazji w Muzeum Sportu i Turystyki – w Noc Muzeów – otwarta zostanie wystawa poświęcona dziejom zawodów żużlowych w Polsce.

Wystawa organizowana jest przy współpracy z Polskim Związkiem Motorowym, który w tym dniu będzie organizował żużlowe Grand Prix na PGE Narodowym.

Uroczyste otwarcie ekspozycji odbędzie się 13 maja 2023 roku i zainauguruje Żużlową Noc Muzeów, gdzie zaprezentujemy m.in. motocykle Bartosza Zmarzlika, Tomasza Golloba, Jerzego Szczakiela.

W tym dniu Bartosz Zmarzlik przekaże do zbiorów Muzeum legendarną Czapkę Kadyrowa – nieoficjalne trofeum przechodnie kolejnych Indywidualnych Mistrzów Polski.

Oprócz bogatej kolekcji ponad 18 motorów, zaprezentowane zostaną najciekawsze eksponaty związane z naszymi mistrzami (elementy strojów, puchary, medale, dokumenty).

Żużlowa Noc Muzeów rozpocznie się o godzinie 11.00 i potrwa do 1 w nocy.
W programie m.in. spotkania z żużlowcami, trenerami i mechanikami. Nie lada gratką dla fanów czarnego sportu, będzie możliwość jazdy na specjalnych symulatorach

W uroczystym wernisażu wystawy wezmą udział m.in. członkowie kadry narodowej

  • Patryk Dudek,
  • Maciej Janowski,
  • Bartosz Zmarzlik

oraz

  • Michał Sikora, Prezes Polskiego Związku Motorowego.

Organizatorzy zapowiadają:

Będzie to najdłuższa Noc Muzeów w historii. Przez 14 godzin będzie można spotkać się z legendarnymi zawodnikami, trenerami i mechanikami.