Obraz ''Wiosna 1905'' z wystawy w Muzeum Niepodległości i napis na murze ''Precz z caratem'' (Autor Stanisław Masłowski ''Wiosna 1905'' (Świt 1906), 1906, olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie)
Obraz ''Wiosna 1905'' z wystawy w Muzeum Niepodległości i napis na murze ''Precz z caratem'' (Autor Stanisław Masłowski ''Wiosna 1905'' (Świt 1906), 1906, olej, płótno, Muzeum Narodowe w Warszawie)

Kuratorskie oprowadzanie i opowiadanie o Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej.

W sobotę 17 grudnia 2022 r. o godz. 12:00 zapraszamy razem z Muzeum Niepodległości na kuratorskie oprowadzenie po ekspozycji Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej w ramach cyklu „Weekendowe zwiedzanie z przewodnikiem”.

Oprowadzanie po ekspozycji stałej dostosowane jest do osób niedowidzących i niewidomych.

Z wnętrzami Cytadeli Warszawskiej zapozna Państwa Małgorzata Karolina Piekarska, kierownik Działu Zbiorów Muzeum Niepodległości

A cóż sama Małgorzata Karolina?

Jak zawsze zaprasza ciekawie i z humorem:

Zapraszam w imieniu dyrekcji i swoim.
Do 30. roku życia byłam Żoliborzanką, więc… bardzo lubię Cytadelę.

Cieszę się, że mam gabinet w X Pawilonie, bo to w kanałku na terenie Cytadeli łowiłam pierwotniaka pantofelka na zajęcia z biologii w podstawówce.
Tam zbierałam kasztany, by wypełniony nimi worek wrzucać do pudła łóżka, by lepiej spać.
Mam ogromny sentyment do tego miejsca i szczerze wszystkich zapraszam na moje ostatnie w tym roku oprowadzanie.

Opowiem o X Pawilonie, ale też o malarzach powstania styczniowego – Maksymilianie Gierymskim, Ludomirze Benedyktowiczu, Kazimierzu Alchimowiczu oraz o Aleksandrze Sochaczewskim – malarzu syberyjskiej katorgi, Walerym Eljaszu-Radzikowskim – malującym sceny powstańcze czy Stanisławie Masłowskim i jego słynnym obrazie „Wiosna 1905”, o którym śpiewał Jacek Kaczmarski.

A i „Guernicę” Picassa w wersji Wojciecha Fangora pokażę każdemu, kto jej ciekaw! Przybywajcie!

Zesłańcy - fragment obrazu olejnego ''Pożegnanie Europy'' autorstwa Aleksandra Sochaczewskiego namalowanego w latach 1890-1894, w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie
fragment obrazu olejnego ”Pożegnanie Europy” autorstwa Aleksandra Sochaczewskiego namalowanego w latach 1890-1894, w zbiorach Muzeum Niepodległości w Warszawie
Sztandary w Muzeum Niepodległości w Warszawie
w Muzeum Niepodległości w Warszawie
Karcer Cytadeli Warszawskiej - oryginalne napisy Rutkowski, Kniewski, Hubner
oryginalne napisy: Rutkowski, Kniewski, Hubner